hunt kastner

Zbyněk Baladrán

METAPHORAI

curated by Katia Anguelova & Alessandra Poggianti

Art Today Association Center for Contemporary Art - Plovdiv, Bulgaria [14 September – 14 October 2018]

– Spatial Narratives by: Babi Badalov, Zbynek Baladran, Alberto Garutti, Mohssin Harraki, Pravdoliub Ivanov, Daniela Kostova, Jiri Kovanda, Juan Pablo Macias, Margherita Moscardini, Maurizio Nannucci, Delphine Reist, Sebastien Roux, Hans Schabus, Olivier Vadrot.

curated by Severin Dünser

 

21 Haus, Belvedere Museum, Vienna [19 September 2018 - 10 February 2019]

– artists: Zbynĕk Baladrán, Dara Birnbaum, The Centre for Postnormal Policy & Future Studies, Jordi Colomer, Carola Dertnig, Simon Dybbroe Møller, Harun Farocki, Karin Ferrari, Forensic Oceanography, John Gerrard, Johannes Gierlinger, Lola Gonzàlez, Johan Grimonprez, Igor Grubić, Eva Grubinger, Marlene Haring, Hiwa K, Leon Kahane, Šejla Kamerić, Alexander Kluge, Nina Könnemann, Laibach, Lars Laumann, Luiza Margan, Teresa Margolles, Isabella Celeste Maund, Anna Meyer, Aernout Mik, Matthias Noggler, Josip Novosel, Julian Oliver, Trevor Paglen, Christodoulos Panayiotou, Ivan Pardo, Oliver Ressler, Lili Reynaud-Dewar, Ashley Hans Scheirl, Christoph Schlingensief, Andreas Siekmann, Eva Stefani, Superflex, Pilvi Takala, Philipp Timischl, Milica Tomić, Betty Tompkins, Amalia Ulman, Kostis Velonis, Kara Walker, Stephen Willats, Anna Witt, Hannes Zebedin, Zentrum für politische Schönheit, Tobias Zielony and Artur Żmijeweski.

WER WAR 1968?

curated by Hedwig Saxenhuber, Georg Schöllhammer

Nordico Stadtmuzeum Linz [28 September 2018 - 24 February 2019]

– group exhibition

Sleeping Vengeance, Dreaming Life

curated by Ruth Noack

Litost gallery, Prague [31 August - 28 September 2018]

– artists: Anna Daučíková, Teresa Distelberger, Ines Doujak, Nikos Doulos, Tina Gverović, Dominique Hurth, Luis Jacob and others

Klára Hosnedlová

Studio Oléne, Temporary Structures (cloakroom, display, decor)

curated by Marek Pokorný and Michal Novotný

Plato Gallery, Ostrava [opening 19 September, 20 September - 11 November 2018]

– commissioned artist project

Anna Hulačová

Anna Hulačová, Underworld Upside Down

curated by Ludovic Delalande and Claire Staebler

Fondation Louis Vuitton, Paris [3 October - December 2018]

– solo presentation - Open Space #3

M3 Festival: Art in Space

organized by Bubec sculpture space, curated by Jen Kratochvíl and Laura Amann

Karlovo náměstí metro station vestibule, Prague [ 9 June - 30 September, 2018]

– artists: Hynek Alt, Matyáš Chochola, Jasmina Cibic, Viktor Dedek, Deniz Eroglu, Liam Gillick, Anna Hulačová, Christian Jankowski, Barbara Kapusta, David Maljković, Christoph Meier, Ute Müller, Antonis Pittas, Boris Ondreička, Lisa Reitmeier, Sofie Thorsen

Anna Hulačová, Graceful Ride

Kunstraum, London [29 September – 17 November 2018]

– solo

Eva Koťátková

Eva Kmentová: Žena na slunci | Woman in the Sun
Eva Koťátková: Žena v bedně | Woman in a Box
curated by: Edith Jeřábková, exhibition architect: Dominik Lang

hunt kastner, Prague [22 September- 16 November, 2018, opening: 21 September 2018]

JUSTIZMORD DES JAKOB MOHR

Theater und Orchester Heidelberg [15, 16, 22, 23 September & 3, 4, 7, 18, 19, 26 October, 2018]

– Regie, Bühne und Kostüme: Eva Kot’átková, Dramaturgie: Jürgen Popig, Jakob Mohr: Marco Albrecht, Mutter: Nicole Averkamp, Richter: Olaf Weißenberg, Staatsanwalt: Matthias Lamp

Conditions of Impossibility III/VII: The work of Indolence

curated by Václav Magid

Foundation and Center for Contemporary Arts, Galerie Cursor Gallery, Praha [September 19 – November 25, 2018]

– artists: artists: Jiří Černický, Eva Koťátková, Richard Loskot, Drahomíra Maloušková, Jozef Mrva Jr., Pavel Sterec, Jiří Thýn

The Marvellous Cacophony, 57th October Salon

curated by Gunnar B. and Danielle Kvaran

Cultural Centre of Belgrade (Art Gallery, Artget Gallery, Podroom Gallery), Belgrade City Museum, Serbian Academy of Sciences and Arts, U10 Gallery, Remont Gallery [15 September - 28 October, 2018]

– group exhibition

Alena Kotzmannová

Confluențe 100/ Confluences 100

Galateca, “Carol I” Central University Library, Bucharest, RO [10 – 17 September 2018]

Wie banal ist das Böse?

curated by Katarzyna Uszynska
part of the Vienna Curated by program

Galerie Ernst Hilger, Vienna [14 September-13 October 2018]

– artists: Tania Bruguera, Maria Bussmann, Alfred Hrdlicka, Alena Kotzmannova, Sigalit Landau, Mikolaj Malek

It started with a memory…

curated by Nina Moravcová

part of 4+4 days in motion festival

Desfours Palace, Prague [5 October - 13 October 2018]

– Artists: Dana Bartoníčková, Jana Bernartová, Filip Cenek, Magdaléna Kašparová, Alena Kotzmannová, Markéta Othová, Lucia Papčová, Janek Rous

Dominik Lang

The Marvellous Cacophony, 57th October Salon

curated by Gunnar B. and Danielle Kvaran

Cultural Centre of Belgrade (Art Gallery, Artget Gallery, Podroom Gallery), Belgrade City Museum, Serbian Academy of Sciences and Arts, U10 Gallery, Remont Gallery [15 September – 28 October, 2018]

– group exhibition

Basim Magdy

À Cris Ouverts, Les Ateliers de Rennes – biennale d’art contemporain, curated by Céline Kopp & Étienne Bernard

[29.09 - 02.12.2018]

– artists: Meriem Bennani, Raymond Boisjoly, Pauline Boudry / Renate Lorenz, Sonia Boyce, Madison Bycroft, Volmir Cordeiro, Julien Creuzet, Jesse Darling, Enrico David, Virgile Fraisse, Kudzanai-Violet Hwami, Katia Kameli, Corita Kent, Yves Laloy, Anne Le Troter, Basim Magdy, Paul Maheke, Barbara McCullough, Senga Nengudi, Sondra Perry, Jean-Charles de Quillacq, Kenzi Shiokava, Wu Tsang, Mierle Laderman Ukeles, Erika Vogt, Dan Walwin.

Eco Visionaries

MAAT, Museum of Art, Architecture and Technology, Lisbon [11 April - October 2018]

– artists: Territorial Agency, Design Crew for Architecture, Malka Architecture, Daniel Arsham, Ana Vaz & Tristan Bera, BIG,Carolina Cayedo, Parsons & Charlesworth, Unknown Fields Division, Design Earth (Rania Ghosn & El Hadi Jazairy),Genomic Gastronomy, John Gerrard, Alexandra Daisy Ginsberg, Tue Greenfort, Nelly Ben Hayoun, HeHe, Kiluanji Kia Henda, Andrés Jaque, Wanuri Kahiu, Kristof Kintera, The Living, Basim Magdy, Pedro Neves Marques, MVRDV, Eva Papamaragariti, Alexis Peskines, Ornaghi & Prestinari, Rimini Protokoll, Dunne & Raby, Diller Scofidio & Renfro, Wasted Rita, Miguel Soares, SKREI, Superflex, Philippe Rahm Superuse, Ursula Biemann & Paulo Tavares, Zak Ové ...

Beaufort Triennial 2018

curated by Heidi Ballet

Ostende, Belgium and throughout the Belgian coast [30 March - 30 September 2018]

– artists: Kader Attia, Nina Beier, Guillaume Bijl, Simon Dybbroe Møller, Jos de Gruyter & Harald Thys, Edith Dekyndt, Stief DeSmet, Jason Dodge, Anne Duk Hee Jordan, Jean-François Fourtou, Ryan Gander, Iman Issa, Basim Magdy, Katja Novitskova, Rotor, Frederik Van Simaey, Leon Vranken, Xu Zhen.

Jaromír Novotný

XII. TRIENÁLE MALÉHO OBJEKTU A KRESBY (7th Triennial of Small Objects and Works on Paper),

curated by: Mária Janušová & Erik Vilím

Slovenské banské múzeum - Galéria Jozefa Kollára, Banská Štiavnica [22 June - 16 September, 2018]

– artists: Hynek Alt, Jana Bernartová, František Demeter, Barbora Fastrová & Johana Pošová, Matej Gavula, Juraj Gábor, Ján Gašparovič, Julia Gryboś & Barbora Zentková, Vladimír Havrilla, Dominik Hlinka, Anetta Mona Chisa & Lucia Tkáčová, Peter Jánošík, Ladislav Jezbera, Kristína Kandriková, Dorota Kenderová & Jaro Varga, Jaroslav Kyša, Denisa Lehocká, Stano Masár, Lucie Mičíková, Svätopluk Mikyta, Juraj Mydla, Jan Nálevka, Jaromír Novotný, Slavomíra Ondrušová, Jan Pfeiffer, Jan Poupě, Juraj Rattaj, Jakub Roček, Anna Ročňová, Tomáš Roubal, Tereza Příhodová, Dana Tomečková, Milan Vagač, Martin Vongrej

Tangenty | Tangents

Brno House of Arts, House of the Lords of Kunštát, Brno [21 November 2018 - 13 January 2019]

– group exhibition

Zorka Ságlová

Still I Rise: Feminisms, Gender, Resistance,

curated by Rosie Cooper, Irene Aristizabal, and Cédric Fauq, Nottingham Contemporary

Nottingham Contemporary, De La Warr Pavilion, Bexhill-on-Sea [ 27 October 2018 – 27 January 2019 & 9 February – 2 June 2019]

– artists: Glenn Belverio, Carolina Caycedo, Alice Constance Austin, Sister Corita Kent, Blondell Cummings, Chiara Fumai, Eduardo Gil, Jesse Jones, Ellen Lesperance, Zoe Leonard, Ad Minoliti, Ana Mendieta, Senga Nengudi, Victoria Santa Cruz, Tai Shani, Osias Yanov, Wages for Housework, Greenham Common Peace Camp, Lambeth Women’s Project, See Red Women’s Workshop, and others

WER WAR 1968?

curated by Hedwig Saxenhuber, Georg Schöllhammer

Nordico Stadtmuseum Linz [28 September 2018 - 24 February 2019]

– group exhibition

Jan Šerých

Temporary Structures 1
curated by Marek Pokorný

Plato, Ostrava [opening 11 April 2018]

– Temporary Structures is a year-long project in which artists build PLATO’s backup facilities in the former Bauhaus.

Who is the Victor?

curated by Yvona Ferencová

Galerie výtvarného umění in Ostrava [20 June – 9 September 2018 ]

– artists: Ján Mančuška, Eadweard Muybridge, Pavel Baňka, Jiří Načeradský, Patricie Fexová, Petr Písařík, Igor Korpaczewski, Martin Sedlák, Jan Šerých, Alice Nikitinová, Vasil Artamonov, Ondřej Kopal, Jan Turner, Robert Šalanda, Matej Smetana, František Matoušek, Matěj Skalický, David Hanvald, Tomáš Císařovský, Silvina Arismendi, Jiří Kovanda, Tomáš Hlavina, Pavla Sceranková, Jiří Skála

Jiří Skála

curated by Michal Novotný

BOZAR, Brussels and Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki, Kraków [Brussels: 20 June - 19 August 2018, Kraków: 22 September - 16 December 2018]

– artists: Darja Bajagić, Wojciech Bąkowski, Ivana Bašić, Matei Bejenaru, Piotr Bosacki, Pavel Brăila, Veronika Bromová, Jan Brož, Jiří Černický, Romana Drdová, Habima Fuchs, Matyáš Chochola, Anežka Hošková, Atis Jakobsons, Zsófia Keresztes, Aurora Király, Adrian Kiss, Adam Kokesch, Jiří Kovanda, Piotr Łakomy, Václav Litvan, Pavla Malinová, David Maljkovic, Jimena Mendoza, Gizela Mickiewicz, Marge Monko, Vlad Nancă, Ioana Nemeş, Alice Nikitinová, Richard Nikl, Pakui Hardware, Jasanský & Polák, Julius Reichel, Dragana Sapanjoš, Jiří Skála, Adéla Součková, Petr Štembera, Авдей Тер-Оганьян, Mark Ther, Viktor Timofeev, Jerzy Truszkowski, Anetta Mona Chişa & Lucia Tkáčová, Emöke Vargová, Martin Vongrej, Jana Želibská

Who is the Victor?

curated by Yvona Ferencová

Galerie výtvarného umění in Ostrava [20 June – 9 September 2018 ]

– artists: Ján Mančuška, Eadweard Muybridge, Pavel Baňka, Jiří Načeradský, Patricie Fexová, Petr Písařík, Igor Korpaczewski, Martin Sedlák, Jan Šerých, Alice Nikitinová, Vasil Artamonov, Ondřej Kopal, Jan Turner, Robert Šalanda, Matej Smetana, František Matoušek, Matěj Skalický, David Hanvald, Tomáš Císařovský, Silvina Arismendi, Jiří Kovanda, Tomáš Hlavina, Pavla Sceranková, Jiří Skála

In the Shadow of the Lio

Fotograf gallery, Praha [7 September - 3 October 2018]

– solo

Jiří Thýn

Conditions of Impossibility III/VII: The Work of Indolence

curated by Václva Magid

Foundation and Center for Contemporary Arts, Cursor Gallery, Prague [September 19 – November 25, 2018]

– artists: artists: Jiří Černický, Eva Koťátková, Richard Loskot, Drahomíra Maloušková, Jozef Mrva Jr., Pavel Sterec, Jiří Thýn